T.C. Ýçiþleri Bakanlýðý e-icisleri projesi Bilgi Edinme Ýnsan Haklarý Baþvuru Formu e-mevzuat bilgi sistemi TC Kimlik no sorgulama Resmi Gazete

 

 


Bulunduğunuz Yer: Anasayfa

Jquery ile Manset Yapimi

 TOSYA’DA ‘’CAMİLER VE DİN GÖREVLİLERİ HAFTASI’’ KUTLANDI.
 

 

 Bu içeriği yazdırmak için tıklayın...  Yazı tipini küçültmek için tıklayın.  Yazı tipini büyütmek için tıklayın.

 


Kastamonu’nun Tosya ilçesinde’’ Camiler ve Din Görevlileri Haftası’’ düzenlenen törenle kutlandı.


Tosya müftülüğü konferans salonunda düzenlenen ‘’ Camiler ve Din Görevlileri Haftası, kutlama törenine, Tosya Kaymakamı Mehmet Türköz,Tosya Belediye Başkanı Kazım Şahin,MHP Tosya İlçe Başkanı İsmail Yur,Tosya Müftüsü Hikmet Yazıcı,din görevlileri ve vatandaşlar katıldı.


 Saygı duruşu ve  İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan kutlama töreninde, Kur'an-ı Kerim ve Türkçe meali okundu.


Kutlama töreninde konuşma yapan  İlçe Vaizi Muhsin Özdemir’in ardından kürsüye gelerek, Beden ve ruhla Allah’a yönelinen en huzurlu yerlerin camiler olduğunu dile getiren Tosya Müftüsü Hikmet Yazıcı,’’ Camiler Allah’a topluca ibadet edildiği, kalplerin kandığı, gönüllerin aydınlandığı, müminlerin kucaklaşıp huzura erdiği ender mekanlardır’’diye konuştu.


Tarihten bu güne kadar din görevlilerin her zaman önemli bir misyon üstlendiğini belirten Müftü Yazıcı,Din görevlileri halkın bilinçlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Bu duygu ve düşüncelerle bütün vatandaşlarımızın ve din görevlilerimizin ‘Camiler ve Din Görevlileri Haftası’nı kutlar sağlık ve esenlikler dilerim’’dedi.


Kutlama töreninde bir konuşma yapan Tosya Kaymakamı Mehmet Türköz,’’ Öncelikle bu haftanın ülkemiz,milletlimiz  ve din görevlilerimiz için hayırlı,başarılı hizmetlere vesile olmasını yüze Allah’tan niyaz ederim. Biz camiler haftası deyince. Camileri sadece bu hafta anlayalım,bir daha unutalım diye bir anlamda söylemiyoruz. Biraz da yoğunlaşarak camiyi bir kere daha hatırlayalım anlamını istiyoruz. Bu manada da bu tür etkinlikleri yapıyoruz.  İsam,kelime anlamında da anlaşılacağı üzere teslim olmak anlamına geliyor. Nasıl teslim olmak;sadece yılın belli saatlerinde ya da belli günlerinde teslim olmak anlamında değil. Bir gün içinde yaptığımız bütün her şeyin Allah’ın istediği şekilde olması zorunludur.  Hiçbir şey bu kapsamın dışında kalmaması gerekmektedir.Yüce dinimiz İslam’ın kutsal saydığı değerlerin başında ve en önemlileri arasında cami ve mescitler gelmektedir.  Camilerde ibadet eden insanlar,orada derin bir huzur ve sükuna kavuşurlar. Bu mekânlarda insanlar farklılıkları ile karşılaşır. Herhangi bir ayırıma tabi olmaksızın zengin-fakir,amir-memur bir araya gelip diz dize,gönül gönüle ibadet ederek gerçek manada eşitlik duygusunun tadına varırlar. Camiler,insanı stresten kurtaran ve huzur veren mekânlardır. Camiler,dayanışmanın ve yardımlaşmanın doruğa ulaştığı mekânlardır’’diye konuştu.


Camilerin mecazi manada  Kabe’nin şubeleri,Allah’ın evleri olduğunu belirten Kaymakam Türköz,sözlerine şöyle devam etti,’’. Cemaat olmazsa cami tek başına bir mana ifade etmez. Cami ve cemaatin olduğu yerde de cami görevlisi olması gerekir. Cami-cemaatin olduğu yerde de cami görevlisinin olması gereklidir. Cami ve cemaat ve din görevlisi üçlüsü dini hayatımızın temelini oluşturduğunu ifade etmek sanırım yanlış olmaz. Bu üçünü birbirinden  ayırmak sanırım da mümkün değildir. Din görevlisi bu üçlüden de en önemli noktayı oluşturmaktadır. İmamımızın görevi, cami içinde başlar ve dışında da devam eder. Din görevlisi her zaman canlı ve diri olmalıdır. Bu canlılık ilk önce tertip ve düzenden başlayarak kendini vaaz ve hutbede gösterir. Hatip dirilirse hutbe canlanır. Hutbe canlanırsa cemaat ayağa kalkar. Din görevlilerimiz kendisini sadece ‘namaz kıldırma memuru’ olarak görmemelidir. İslam’ın güzelliklerini cemaate en güzel şekilde anlatmalısınız. Bu yüzden din görevi faziletli bir görevdir. İnsanların derdini anlatamadığı,cenazelerden haberdar olmadığı toplumda din görevlilerine büyük görevler düşüyor. Camilerin ne kadar önemli bir foksiyon ifa ettiğini bilmemiz lazım. Bugün camilerden beraber yaşayan,bu güzellikleri bilmeyen,duymayan insanlara ulaşmak din adamlarının görevidir. Din görevlisi,halkın dini konularda aydınlanması,yanlış dini anlayışların düzeltilmesi,birlik ve beraberliğin pekişmesi ve toplumsal dayanışmanın temellerinin atılması açısından büyük ve ağır bir sorumluluğu taşımaktadır. Bu sorunluğun idraki içerisinde olan din görevlileri,dinin özüne uygun bir şekilde anlatılmasında,küskünlüklerin ortadan kaldırılmasında,toplumsal barış ve uzlaşmanın sağlanmasında, bireyler arasında anlayış birliğinin teşekkülünde önemli görevler üstlenmektedir. Kendimizi namaz kıldırma memuru olarak  asla görmeyin. Asli göreviniz bu değil,asli göreviniz; mesleğinizi önce mabette,sonra dışarına en iyi şekilde temsil etmenizdir. Lisan-ı hal ile dinimizi anlatmanız gerekir. Din adamları suçunun azalmasında son derece önemli bir rol oynuyor. Şöyle ki;Ramazan ayında suç oranları azalıyor’’dedi.


Türköz,’’Halkımızın  çocuğunu doğumda,sünnetinde,nişanında,düğününde,asker uğurlamasında,köyün veya mahallesinin imamını veya müezzinini yanında görmek onun manevi desteğini ve duasını almak ister. Çünkü,din görevlisi sadece vaaz veren,namaz kıldıran değil,bütün işleriyle ve yaptıklarıyla hep iyilik ve hayır kaynağı olan insandır. Toplumu ayakta tutan manevi değerlerin başında din görevlilerinin manevi değerlerinin taşıyıcı,toplum mimarlarısınız. İnsanoğlu özenen ve örnek arayan bir varlık olduğu için din görevlilerinin de aileleriyle birlikte dayanışma için güzel örnek olmalarını,toplumun tüm kesimlerini kucaklayan,daima değişim ve gelişime açık çalışmalar yapmanız gerekir’’diye konuştu.


Kaymakam Türköz,’’Bu sene bu haftamızın ana teması ‘Çocuk ve Camiler’ olarak Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirlendi. Camilere özürlüler başta olmak üzere her çeşit insanın rahatça galip ibadet etmesini hedefliyoruz. Camilerimiz pırıl pırıl olmalı. Hocalarımız da insanımı okutsun,çocuklarımıza iyi davransın. Çocukları camilere getirelim. Onları severek ve okşayarak cemaate kazandıralım. Çünkü ,din görevlisi aynı zamanda, yaygın din eğitim ve öğretimin en önemli öğretmenidir. Din görevlisi, bir gönül eri olarak iyi güzel ve faydalı olanı her işe karşılığını sadece Allah’tan bekleyerek koşmayı kendisi için görev bilir. Bizim camiler,birer kütür yuvasıdır,eğitim yuvasıdır. Çocuklarımız burada eğitilir,gençlerimiz burada eğitilir,yaşlılarımız keza burada eğitilir.


Camiler haftası münasebetiyle bugüne kadar cami yaptıran,yapımında,onarımında emeği geçen bütün vatandaşlarımıza,mihrap minber ve kürsülerde halkımıza hizmet veren bütün din görevlilerimizden Allah razı olsun diyorum. Rahmete kavuşan din görevlilerimizin ruhları şad olsun. Bu duygu ve düşüncelerle tüm yurttaşlarımızın ve din görevlilerimizin,’Camiler ve Din Görevlileri Haftası’nı içtenlikle kutluyor,sağlık huzur ve mutluluklar dileyerek,sevgi ve saygılarımı sunuyorum’’dedi.


Konuşmaların ardından din görevlilerine, Kaymakam Türköz,Başkan Şahin ve Müftü Yazıcı, başarı belgeleri takdim etmelerinin ardından kutlama töreni sona erdi.Bu içerik toplam 139.843 kez gösterildi, Site toplam 489.820 kez gösterildi, sayfalarımızı şu an 81 kişi geziyor.

          Mehmet TÜRKÖZ
Kaymakam

Haber ve Duyurular
    
 

Ana Sayfa  Etik Komisyonu  İnsan Hakları Başvuru Yap Kamu Hizmet Standartları  Halk Rehberi   İletişim  Resim Galeri

© 2014 T.C. Tosya Kaymakamlığı
İbniselim Mah. Hükümet Caddesi No:1 37300 TOSYA
Telefon: (366) 313 1073 Faks: (366) 3131075